The Children's House

Slideshow Administration

Staff List

Headteacher of The Children’s House:                     

Kate Orange, Cert.Ed., Wellington New Zealand College of Education 

Assistant Acting Headteacher, Special Educational Needs Coordinator:

Julia Soper, B.Ed., Post Graduate Certificate in Communication & Language Difficulties (Institute of Education)

Senior Leadership Support Team

Salima Keshavjee, Ros Farrar, Julia Soper

The Nursery Staff
Head of the Nursery:                Salima Keshavjee, MA in Education, Institute of Education.

Assistant Head and Class teacher:                                  

Ros Farrar, BA (Hons) Education, Early Years Practitioner Status,
Diploma for Teachers of Learners with Specific Learning
Difficulties, BA Fine Art.

Teachers                   

 

 

Jessica Collins, BA, PGCE London Metropolitan University, QTS 
Hanna Richards, NVQ Level 3, Early Years Care & Education
Jade Horsfield, BA Hons, Primary Education, University of Brighton, QTS
Mihaela Zama, Prof Cert National Pedagoogical College Romania,  QTS

Aileen O’Brien, BA Hons Early years with EYTS (completing Summer 2017),  NVQ Cache Level 3 and Certificate in Early Childhood Studies

Teaching Assistants

 

 

 

 

 

 

Fatima Appiah-Dankwah, NVQ Level 3 in Childcare and Education
Diane Balderson, CACHE Level 3 in Childcare and Education
Sandra Tyler, NVQ Level 3 in Childcare and Education
Liliana Hayman,  BDes (Hons) Architectonic Spatial Design, Academia Superior de Artes, Medellin, Colombia
Alice Joste (currently studying Cache Level 3) 
Jane Clifford, Montessori diploma
Rosemary Joseph, PGCE Post Compulsory

Lunchtime Supervisor 

Carol Bowie 

School Administrator Sue Garcin
School Accountant Sue Cattermole 
The Upper School Staff
Head of the Upper School                                              Kate Orange, Cert.Ed., Wellington New Zealand College of Education  
Reception Teachers Sophie Johnson, PGCE, QTS, Canterbury Christchurch.

Taiba Hussain, BA Social Anthropology SOAS, PGCEi University of Nottingham.

Year One Teacher

Matthew Miller, MA Hons St Andrew's, GTP Institute of Education 

Year Two Teacher

Aisha Judd, BSc Neuroscience, PGCE Institute of Education 
Cover Teacher  Tom Walker, BA Hons University of Nottingham, MSc University of Reading, PGCE Institute of Education

Teaching Assistants

 

 

 

 

 

 

 

Evon Cassell
Sarah Hughes-Campbell, BA (Hons) Fine Art, NNE
Joanna Dearlove, CACHE Level 3 in Childcare and Education
Katie Wilkinson, BDes (Hons) Spatial Design, Massey University, Wellington NZ
Nina Lloyd
Lunchtime Supervisor Vineta Gavrilova, Teacher Training (Primary Education, Daugavpils University)
School Administrator Ainsley Stocker
ICT Teacher (both schools) David Fonseca, Diploma in Social Work, University of Colombia

The school employs specialist teachers in Violin, Music, Spanish, Dance, Yoga, PE and Ball Skills. 

Featured Content

Relevant Files